DiyetHemen
Giriş Yap
  1. Tarçın Gerçekten Zayıflatır Mı?

Tarçın Gerçekten Zayıflatır Mı?

07 Ağu 2023 14:42:39

Tarçın gerçekten zayıflatır mı?

Tarçın tüm bu faydalı özellikleriyle mutfaklarımızda her daim yerini alması gereken aromatik bitkilerden biridir. Peki tarçının bu faydalı özellikleri dışında kilo vermeyi sağlaması veya kilo vermeye katkıda bulunması mümkün müdür? Tarçının kilo üzerine etkisini destekleyen birkaç araştırma vardır. Biz de bu araştırmaların birkaçından bahsedeceğiz.


Öncelikle tarçının kan şekeri kontrolü ve kan insülin değerlerinin düzenlenmesi gibi olumlu etkilerini ortaya koyan çalışmalar mevcuttur.

2004 yılında tip 2 diyabet hastası altmış kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, tarçının plaseboya göre kan şeker seviyelerini önemli oranda düşürdüğü görülmüştür. Tarçının kan şekeri seviyeleri üzerindeki bu olumlu etkisi, ani acıkma ve yemek yeme ataklarını durdurarak kilo yönetimine katkıda bulunabilir.


Ancak bu araştırmadan çok daha önemli olan ve tarçının doğrudan kilo verdirebileceğini destekleyen başka bir çalışma daha vardır.

2017 yılında fareler üzerinde yapılan bu araştırmada tarçının kilo kontrolü üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada tarçının içerisinde bulunan sinamik aldehit maddesinin termojenezi aktive ettiği görülmüştür.


Termojenez, vücudun metabolik hızının artması ve ısı üretmesidir. Bu süreçte ısının arttırılabilmesi için kalori yakılır. İşte tarçının kilo vermeye yönelik etkisini bu reaksiyona neden olarak kalori harcanmasını sağlamasına borçludur. Sorumuza rahatlıkla tarçın gerçekten de zayıflatır cevabını verebiliriz.


Tarçın zayıflamak için nasıl tüketilmelidir?

  • Tarçını çorbalara, yemeklere ve etlere baharat olarak katabilirsiniz. Tarçını çorba dışında yemeklere katmaktan çekinmeyin.


  • Tarçını meyve sularına ve smoothie’lere ekleyebilirsiniz. Meyve sularınızı ve smoothielerinizi bu şekilde lezzetlendirebilirsiniz.


  • Tarçını herhangi bir çaya katabilirsiniz. Ancak şeker kullanmanız tavsiye edilmez. İlla tatlandırıcı kullanma ihtiyacı duyuyorsanız 1 çay kaşığı kadar doğal bal katabilirsiniz.


Kaynakça

Cinnamon From the Selection of Traditional Applications to Its Novel Effects on the Inhibition of Angiogenesis in Cancer Cells and Prevention of Alzheimer's Disease, and a Series of Functions Such as Antioxidant, Anticholesterol, Antidiabetes, Antibacterial, Antifungal, Nematicidal, Acaracidal, and Repellent Activities / Effect of Various Doses of Cinnamon on Blood Glucose in Diabetic Individuals / Cinnamaldehyde induces fat cell-autonomous thermogenesis and metabolic reprogramming


Çevrimiçi Diyetisyenler

Sıkça Sorulan Sorular

Diyethemen üzerinde seans hizmetleri listelenen her Diyetisyenin sertifika ve diploma bilgileri, Diyethemen tarafından kontrol edildikten sonra aktifleştirilmektedir. Diyethemen ekibi, alanında uzman Diyetisyenler tarafından oluşmaktadır. Diyetisyenlerimizle ilgili daha fazla bilgiyi profillerinde bulabilirsiniz.

Diyetisyeninizle iletişime geçtikten sonra tarafınıza sizi, hedeflerinizi ve mevcut durumunuzu daha iyi anlamak için bir form gönderecek, son 3 veya 6 ay içerisinde yaptırdığınız kan tahlillerinizi isteyecektir.  Gerekli kontrollerden sonra diyet programınız diyetisyeniniz tarafından, diyetisyeninizin profilinde belirtilen “ilk diyet yazma saati” dahilinde oluşturulacak ve sizinle paylaşılacaktır.

Diyetisyeninizi seçtikten sonra randevu almak istediğiniz seans bilgilerinizi seçip, ardından ödemenizi Iyzico altyapısı ile Kredi/Banka Kartınızla güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz.

Diyetisyeniniz ile gerçekleştireceğiniz seanslar tamamen size özeldir. Sesli veya görüntülü görüşmeleriniz DiyetHemen tarafından kayıt altına alınmaz ve üçüncü şahıslar tarafından erişilemez.

Sadece dört adımda size uygun diyetisyeni seçerek online diyet sürecinizi başlatabilirsiniz. Seans aldıktan sonra diyetisyeniniz sizinle whatsapp aracılığıyla iletişime geçecek ve online diyet süreciniz başlayacak.

Soru Sor platformumuzu kullanarak, seçtiğiniz uzmanlık dahilindeki diyetisyenlere sorunuzu sorabilir, dilerseniz direkt olarak seçeceğiniz diyetisyenin profili içerisinden “Ücretsiz Soru Sor” butonuna tıklayabilirsiniz. Diyetisyenimiz sorunuzu yanıtladığında bir SMS alacaksınız.

Yapay zeka desteğiyle sizlerden aldığımız yanıtları arka planda işleyerek, size ortalama olarak en doğru sonucu vermeye çalışıyoruz. Ücretsiz Vücut Analizi aracımız ile günlük su ihtiyacı, günlük protein ihtiyacı, vücut kitle indeksi ve daha fazlasına erişebilirsiniz.

Diyethemen
İyzico Logo

© 2023-2024 Diyethemen.com Tüm hakları saklıdır.

Marka Hakları: ICON CLINIC SAĞLIK VE TURİZM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ