DiyetHemen
Giriş Yap
  1. Migrene İyi Gelen Bitkiler - Migren Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Migrene İyi Gelen Bitkiler - Migren Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

07 Ağu 2023 14:43:53

Migrene İyi Gelen Bitkiler - Migren Doğal Yollarla Nasıl Geçer? 

Migren toplumda en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Sokağa çıkıp rastgele insanlara sorsanız, belki de 5 kişiden birinde migren şikayetleri olduğunu görebilirsiniz. Başın tek tarafında zonklayan ve başınız patlayacakmış gibi hissettiren migren ağrısı sadece baş ile de sınırlı kalmaz. Başınızdan başlar ve boynunuzdan kolunuza kadar iner. Sadece ağrılarla da sınırlı kalmayan migren; mide bulantısı, ışığa hassasiyet ve görsel sorunlara da neden olabilir.


Migren şikayetlerinden muzdarip olan birçok kişi, ya migren şikayetleri başladığı an ağrı kesicilere başvurur ya da doktorun reçete ettiği ve birçok yan etkisi bulunan ve buna rağmen migren ataklarını çoğu kez önleyemeyen migren önleyici ilaçlara bağımlı yaşar. Oysa ki, migren ağrınızı hafifletmek ve migren sıkıntısından kurtulmak için modern tıbbın sunduğu ilaçlara bağımlı yaşamak zorunda değilsiniz.

Modern tıbbın bize sunduğu kullanımı kolay ilaçlardan önce de insanlar baş ağrıları çekiyordu ve bu ağrıların çözümü için binlerce yılın geleneğiyle bitkisel reçeteler hazırlamışlardır. Bizde bu makalemizde migrene iyi gelen bitkiler üzerinde duracağız. İşte migren için oldukça etkili olan 10 bitki!


  • Nane

Nane yağı ve nane yaprakları, Avrupa, Amerika ve Asya’da şifalı özelliklerinden ötürü yaygın olarak kullanılır. Ben küçükken ne zaman midem bulansa annemin bana nane limon çayı yaptığını ve bu basit tarifin mide bulantımı neredeyse hemen dindirdiğini hatırlarım. Nanenin sindirim sistemi sorunları, öksürük, astım ve genel olarak vücut ağrıları için kullanımı yaygındır.


2012 yılında yapılan ve International Journal of Clinical Practice’de yayınlanan, randomize, üçlü kör, plasebo kontrollü çalışmaya göre, nanenin aktif maddesi olan mentolü oranında içeren bir solüsyonun hem migrenden kaynaklanan baş ağrısını hafiflettiği hem de ağrının yanında ortaya çıkan mide bulantısını dindirdiği belirtilmiştir. Bununla beraber doktorunuza danışmadan ve doktorunuzla doz ayarlaması yapmadan mentol içeren solüsyonlar kullanmanız tavsiye edilmez.


Nasıl kullanılır?

Bu makalede nane yağı, etanol çözeltisi olarak kullanılmıştır. Baş ağrılarında bu çözeltiden birkaç damla şakaklara uygulanabilir.


  • Kedi otu

Kedi otu, Avrupa ve Asya’ya özgü, kediotugiller familyasından çok yıllık bir bitkidir. Antik çağlardan beri şifalı özellikleri için kullanılan kedi otu insomnia (uykusuzluk), menopoz semptomları, anksiyete, depresyon, baş ağrısı ve huzursuzluk için kullanılmıştır. Sakinleştirici özellikleriyle öne çıkan kedi otunun sinirler üzerinde olumlu etkileri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.


2015 yılında yapılan ve Journal of Shahrekord University of Medical Sciences’ın websitesinde yayınlanan çalışmaya göre, kedi otu migren ataklarının görülme sıklığını azaltmış ve migren ağrılarının yoğunluğunu hafifletmiştir.

Çalışmaya 84 migren hastası katılmış ve kedi otunun migren üzerindeki olumlu etkilerinden ötürü, kedi otu kapsüllerinin standart migren ilaçlarına alternatif olabileceğine karar verilmiştir. Kedi otunu migrene iyi gelen bitkiler arasında değerlendirebiliriz.


Nasıl kullanılır?

Bu makalede kedi otunun ekstraktlarından oluşan kapsüller kullanılmıştır. Hastalar günde 3 defa 350'şer miligram kedi otu takviyeleri almıştır. Bu takviyeleri fitoterapi uzmanına veya doktorunuza danışmadan kullanmayın.


  • Kişniş tohumu

Kişniş tohumu yüzyıllardan beri sağlığa faydalı özelliklerinden ötürü kullanılmaktadır. Baharat olarak da kullanımı oldukça yaygın olan kişniş tohumu, antioksidan özellikleri nedeniyle günümüzde artrit ve romatizma için de sık kullanılan bir bitkidir. Kişnişin içerisinde B vitaminleri (B1, B2, B3, B6, B9 (folat), B12), C vitamini, A vitamini, kalsiyum, bakır, sodyum, potasyum, fosfor, manganez, selenyum ve demir gibi birçok vitamin ve mineral bulunur.


Kişniş tohumu yoğun antioksidan özelliklerinden dolayı birçok araştırmanın konusu olmuş ve en çok da artrit ve diyabet üzerindeki iyileştirici özellikleri açısından incelenmiştir. Bununla beraber 2016 yılında düzenlenen ve NCBI’de yayınlanan bir çalışmada migren hastalarına kişniş şurubu verilmiştir ve çalışmaya göre, kişniş tohumu migren ataklarının hem sıklığını hem de süresini ve ağrının yoğunluğunu azaltmıştır.

Kişniş tohumunu yemeklere katabilir veya kişniş tohumunun çayını içebilirsiniz. İlaç olarak kullanmak istiyorsanız doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.


Nasıl kullanılır?

Bu makalede migren hastalarına bir ay boyunca günde üç kez 15 mL kişniş meyve şurubu verilmiştir. Kişnişi çay olarak kullanmak istiyorsanız fitoterapi uzmanına başvurunuz.


  • Zencefil

Zencefil de antik çağlardan beri hem şifalı özellikleriyle tıp tedavilerinde kullanılmış hem de baharat olarak yemeklere lezzet katmıştır. Nane ile beraber mide bulantısı ve mide hassasiyeti gibi durumlarda evlerin vazgeçilmez kurtarıcısı olmuştur.


Zencefilin içerisinde, kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, çinko, fosfor, A, C, E vitaminleri, B1, B2, B3, B5, B6, B9 vitaminleri bulunur. Bu içeriğiyle antioksidan özellikleri zengin olan zencefil, vücutta oluşan enflamasyona, artrit ve kansere karşı kullanılabilir ve birçok enfeksiyonun önlenmesini sağlayabilir.

2014 yılında yapılan ve NCBI’da yayınlanan bir çalışmada, sumatriptan (migren tedavisinde kullanılan bir ilaç) ve zencefilin toz olarak kullanılmasının migren üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmaya göre, zencefil ve sumatriptanın olumlu etkileri birbirine neredeyse denk olduğu gibi, zencefilin sumatriptana göre yan etkileri çok daha azdı. Bizce migrene iyi gelen bitkiler arasında zencefil de yerini almayı hak ediyor.


Nasıl kullanılır?

Bu araştırmada zencefil tozları kullanılmıştır. Siz de günde 1 çay kaşığı zencefil tüketebilirsiniz ancak bir fitoterapi uzmanına danışarak size özel bir program hazırlamasını isteyebilirsiniz.


  • Biberiye

Biberiye, Akdeniz bölgesine özgü çok yıllık bir bitkidir. Beyaz, pembe ve mor çok güzel yaprakları olan biberiye ballıbabagiller familyasındandır. Antik çağlardan beri hem şifalı özelliklerinden ötürü hem de bir baharat olarak kullanılan biberiye, aromaterapi, demans, kanser, sinirsel sorunlar, kas ve eklem ağrıları ve migren için en yaygın kullanılan bitkilerden biridir.


Biberiyenin migren üzerindeki etkilerine dair çok fazla bilimsel araştırma yoktur ancak sinirsel sorunlarda oldukça etkili olan biberiye geleneksel olarak baş ağrısının tedavisinde oldukça sık olarak kullanılmış bir bitkidir. Biberiyenin özellikle esansiyel yağının ağrı ve enflamasyon üzerinde kullanımına dair çalışmalar mevcuttur.

Biberiyeyi migren için kullanmak istiyorsanız; taşıyıcı bir yağ ile seyreltmelisiniz. Taşıyıcı yağlar, esansiyel olmayan ve fındık, ceviz veya kayısı çekirdeği yağı gibi soğuk sıkım yağlardır. Taşıyıcı yağ ile seyrelttiğiniz biberiye yağını şakaklarınıza sürebilirsiniz.


Nasıl kullanılır?

Bu araştırmada bir tanesinin içerisinde 300 mg kurutulmuş biberiye yaprağı olan biberiye kapsülleri kullanılmıştır. Hastalara bu kapsüllerden ilk üç gün günde 16 adet; sonraki 4 gün günde 12 adet; sonraki bir haftada 8 kapsül verilmiştir. Biberiyeyi bu şekilde kullanmak istiyorsanız bir uzmana danışın.


  • Lavanta yağı

Lavanta yağı adı üstünde lavanta bitkisinden elde edilen esansiyel yağdır. 2500 yıldır kullanılan ve Kuzey Afrika ve Akdeniz'e özgü olan lavantanın çiçeklerinin tatlı ve hafif kokusu meşhurdur. Hatta antik dönemlerde Yunanlılar ve Romalılar tarafından, mikrop öldürücü özellikleri ve hoş kokusu nedeniyle çiçekleri banyo suyuna eklenmiştir. Bunun yanında çiçekleri, baş ağrısı ve insomnia için de çağlardan beri kullanılmaktadır.


2012 yılında yapılan plasebo kontrollü bir çalışmada, lavantanın esansiyel yağının migren üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmaya migren hastası 48 kişi katılmıştır ve bu çalışma lavanta yağının plasebo kontrollü olarak migren için incelendiği ilk çalışmadır. Sonuç olarak lavanta yağının migren ağrıları üzerinde anlamlı derecede hafifletici etkisi olduğu görülmüş ve akut migren ataklarında kullanımı tavsiye edilmiştir.


Nasıl kullanılır?

Bu araştırmada hastalar 15 dakika boyunca lavanta yağı koklamışlardır.

Tüm bu bitkilere ek olarak, migren ataklarının önlenmesinde yaşam tarzı değişiklikleri de temel rol oynar. Migreni tetiklediği bilinen kahve, çikolata ve şaraptan uzak durabilirsiniz. Bunun yanında bağırsak sağlığı için probiyotik alımını arttırabilir ve şekerden ve yağdan fakir bir diyetle beslenebilirsiniz.

Düzenli egzersizin de migren ataklarının sıklığı ve ağrının yoğunluğu üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir.Kaynakça

Non-Wood Forest Products / Peppermint oil in the acute treatment of tension-type headache / Effect of valerian capsules in patients with migraine attacks treated with sodium valproate / Effects of Coriandrum sativum Syrup on Migraine / Comparison between the efficacy of ginger and sumatriptan in the ablative treatment of the common migraine / Beneficial Effects of Rosmarinus Officinalis for Treatment / Lavender essential oil in the treatment of migraine headache


Çevrimiçi Diyetisyenler

Sıkça Sorulan Sorular

Diyethemen üzerinde seans hizmetleri listelenen her Diyetisyenin sertifika ve diploma bilgileri, Diyethemen tarafından kontrol edildikten sonra aktifleştirilmektedir. Diyethemen ekibi, alanında uzman Diyetisyenler tarafından oluşmaktadır. Diyetisyenlerimizle ilgili daha fazla bilgiyi profillerinde bulabilirsiniz.

Diyetisyeninizle iletişime geçtikten sonra tarafınıza sizi, hedeflerinizi ve mevcut durumunuzu daha iyi anlamak için bir form gönderecek, son 3 veya 6 ay içerisinde yaptırdığınız kan tahlillerinizi isteyecektir.  Gerekli kontrollerden sonra diyet programınız diyetisyeniniz tarafından, diyetisyeninizin profilinde belirtilen “ilk diyet yazma saati” dahilinde oluşturulacak ve sizinle paylaşılacaktır.

Diyetisyeninizi seçtikten sonra randevu almak istediğiniz seans bilgilerinizi seçip, ardından ödemenizi Iyzico altyapısı ile Kredi/Banka Kartınızla güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz.

Diyetisyeniniz ile gerçekleştireceğiniz seanslar tamamen size özeldir. Sesli veya görüntülü görüşmeleriniz DiyetHemen tarafından kayıt altına alınmaz ve üçüncü şahıslar tarafından erişilemez.

Sadece dört adımda size uygun diyetisyeni seçerek online diyet sürecinizi başlatabilirsiniz. Seans aldıktan sonra diyetisyeniniz sizinle whatsapp aracılığıyla iletişime geçecek ve online diyet süreciniz başlayacak.

Soru Sor platformumuzu kullanarak, seçtiğiniz uzmanlık dahilindeki diyetisyenlere sorunuzu sorabilir, dilerseniz direkt olarak seçeceğiniz diyetisyenin profili içerisinden “Ücretsiz Soru Sor” butonuna tıklayabilirsiniz. Diyetisyenimiz sorunuzu yanıtladığında bir SMS alacaksınız.

Yapay zeka desteğiyle sizlerden aldığımız yanıtları arka planda işleyerek, size ortalama olarak en doğru sonucu vermeye çalışıyoruz. Ücretsiz Vücut Analizi aracımız ile günlük su ihtiyacı, günlük protein ihtiyacı, vücut kitle indeksi ve daha fazlasına erişebilirsiniz.

Diyethemen
İyzico Logo

© 2023-2024 Diyethemen.com Tüm hakları saklıdır.

Marka Hakları: ICON CLINIC SAĞLIK VE TURİZM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ