DiyetHemen
Giriş Yap
 1. Mide Yanmasına İyi Gelen Mide Yanmasını Geçiren Besinler

Mide Yanmasına İyi Gelen Mide Yanmasını Geçiren Besinler

07 Ağu 2023 14:44:03

Mide yanması genelde akşam yemekleri sonrasında ortaya çıkar ama her zaman için kendisini gösterebilir. Bazı besinlerle bunu geçirebilmeniz mümkündür.


Mide Yanmasına İyi Gelen Mide Yanmasını Geçiren Besinler


 • Karbonat

Mide yanmasına ve midedeki hazımsızlığa karbonat iyi gelir. Mide yanması baharatlı ve yağlı yiyecekler dolayısıyla gelişebilir. Bir çay kaşığı karbonatı bir su bardağında karıştırıp içebilirsiniz.

Genelde yemeklerden en az iki saat sonra içilmesi münasiptir. Fakat karbonatın uzun vadeli kullanımı tansiyon gibi sorunlara yol açabiliyor. Bu yüzden dikkatli kullanılmalıdır.


 • Yoğurt / Ayran veya Kefir

Yoğurt bağırsak sorunlarını, ishal sorununu ve hazımsızlığı gidermekte iyi ve yaygın kullanılan bir üründür. Kefir ise kabızlıkla beraber ishal sorununu çözmekte kullanılabilir. Yoğurdun ekşi olmaması bu konuda önem taşır. Ekşi yoğurt mide yanması konusunda ters tepebilir ve yanmaya neden olabilir.


 • Maden suyu

21 kişi üzerinde yapılan bir çalışmaya göre maden suyu (soda) hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunları gidermede etkin rol oynamıştır. Maden suyunun arada bir kullanılması, günde en fazla 1 defa içilmesi uygun görünmektedir.


 • Nane

İrritabl bağırsak sendromu gibi sorunların rahatlamasına yardımcı olan bir bitkidir nane. Ayrıca nane sakızı da bazı mide salgılarını tetiklemekte işe yarardır.


 • Zencefil

Zencefil midedeki asit üretimini bir ölçüde azaltarak midenizi rahatlatır. Zencefili çay olarak içmeniz daha iyi bir tercih olacaktır. Zencefilli çay mideyi rahatlatan bitki çaylarının başında gelir.


 • Soyulmuş salatalık

içeriğindeki su oranının yüksek olduğu sebzelerden biridir. Bu yüzden midenin rahatlamasına yardımcı olur.


Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?


 • Asitli içeceklerden uzak durun
 • Geç zamanda veya uyumadan önce yemek yemeyi durdurun. Bu reflüye yol açabilir. Uyumadan en az 2 saat önce yemek yenmelidir. Gece geç bir vakitte besin tüketmek ayrıca sindirim sistemi ve böbrekleri yıpratabilir.
 • Sofranızdaki yağlı yiyecek oranını azaltın
 • Sarımsak, soğan, acı biber gibi ağır sebze tüketimini azaltın
 • Baharatlı yiyeceklerden ve kızartma türlerinden uzak durun
 • Meyve suyu içmeyi azaltın
 • Çikolata besinleri ve kakao, özellikle süt içeren çikolata türleri mide yanmasına ve bazen reflüye yol açabilir.
 • Hekim yönlendirmesi dışında ilaç kullanmaktan sakının
 • Yemek saatinden hemen sonra spor yapmaktan kaçının.
 • Fazla kilonuz varsa, vücut kitle endeksiniz standartların dışındaysa, vejetaryen diyetler vasıtasıyla kilo vermeyi düşünebilirsiniz.


Kaynakça

The Effectiveness of Ginger in the Prevention of Nausea and Vomiting during Pregnancy and Chemotherapy

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22791463/ 


Çevrimiçi Diyetisyenler

Sıkça Sorulan Sorular

Diyethemen üzerinde seans hizmetleri listelenen her Diyetisyenin sertifika ve diploma bilgileri, Diyethemen tarafından kontrol edildikten sonra aktifleştirilmektedir. Diyethemen ekibi, alanında uzman Diyetisyenler tarafından oluşmaktadır. Diyetisyenlerimizle ilgili daha fazla bilgiyi profillerinde bulabilirsiniz.

Diyetisyeninizle iletişime geçtikten sonra tarafınıza sizi, hedeflerinizi ve mevcut durumunuzu daha iyi anlamak için bir form gönderecek, son 3 veya 6 ay içerisinde yaptırdığınız kan tahlillerinizi isteyecektir.  Gerekli kontrollerden sonra diyet programınız diyetisyeniniz tarafından, diyetisyeninizin profilinde belirtilen “ilk diyet yazma saati” dahilinde oluşturulacak ve sizinle paylaşılacaktır.

Diyetisyeninizi seçtikten sonra randevu almak istediğiniz seans bilgilerinizi seçip, ardından ödemenizi Iyzico altyapısı ile Kredi/Banka Kartınızla güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz.

Diyetisyeniniz ile gerçekleştireceğiniz seanslar tamamen size özeldir. Sesli veya görüntülü görüşmeleriniz DiyetHemen tarafından kayıt altına alınmaz ve üçüncü şahıslar tarafından erişilemez.

Sadece dört adımda size uygun diyetisyeni seçerek online diyet sürecinizi başlatabilirsiniz. Seans aldıktan sonra diyetisyeniniz sizinle whatsapp aracılığıyla iletişime geçecek ve online diyet süreciniz başlayacak.

Soru Sor platformumuzu kullanarak, seçtiğiniz uzmanlık dahilindeki diyetisyenlere sorunuzu sorabilir, dilerseniz direkt olarak seçeceğiniz diyetisyenin profili içerisinden “Ücretsiz Soru Sor” butonuna tıklayabilirsiniz. Diyetisyenimiz sorunuzu yanıtladığında bir SMS alacaksınız.

Yapay zeka desteğiyle sizlerden aldığımız yanıtları arka planda işleyerek, size ortalama olarak en doğru sonucu vermeye çalışıyoruz. Ücretsiz Vücut Analizi aracımız ile günlük su ihtiyacı, günlük protein ihtiyacı, vücut kitle indeksi ve daha fazlasına erişebilirsiniz.

Diyethemen
İyzico Logo

© 2023-2024 Diyethemen.com Tüm hakları saklıdır.

Marka Hakları: ICON CLINIC SAĞLIK VE TURİZM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ