DiyetHemen
Giriş Yap
  1. Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir? (27 Öneri)

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir? (27 Öneri)

15 Ağu 2023 12:41:10

Hızlı kilo verme yöntemleri çoğu zaman sağlığı olumsuz etkiledikleri için tavsiye etmemekle birlikte bu yazıda sağlığınızı bozmadan, kalori açığı oluşturarak, vücudunuzun ihtiyacı olan besin değerlerinden mahrum kalmadan, hızla kilo vermek için dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğiz. 


Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

Öncelikle kısa sürede hızlı kilo vermek için sıvı ağırlıklı şok diyetler uygulamayın. Hızlı kilo vereceğim diye sağlığınızdan olmayın. Kilo vermenin matematiği sandığınızdan daha basittir. Aldığınız kaloriden daha fazlasını harcadığınız sürece kilo vermeye devam edersiniz. 


Şimdi gelelim bu süreçte dikkat etmeniz gerekenlere;


1- Çok Düşük Kalorilerle Beslenmeyin


Çok düşük kalorilerle beslenmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına, hastalıklara ve kas kaybına neden olmaktadır. Evet kilo vermek için kalori açığı oluşturmanız şart ancak aşırıya kaçmayın. Kendinizi aç bırakmadan yeterli ve dengeli beslenerek hızlı kilo kaybı sağlamak mümkün. 


2- Yağ Tüketimini Sıfırlamayın

Yağ yiyerekte kilo verebilirsiniz. Aynı zamanda yağlar ayrıca vücutta vitaminlerin ve minerallerin emilimine yardımcı olur. Doymamış yağlar kalp sağlığı için faydalı olan HDL kolesterol seviyelerini arttırırken, kötü LDL kolesterol seviyelerini azaltır, bu yağları kilo verme sürecinizde de beslenmenize dahil etmelisiniz.


3- Geç Saatlerde Yemek Yemeyin

‘’Geç saatlerde yemek yemeyin!’’ cümlesiyle aslında akşam altıdan sonra yemek yemeyin gibi net bir saat sınırı çizmek doğru değildir. Buurada dikkat etmeniz gereken son öğününüzü uyumadan 3-4 saat önce yemiş olmanızdır. Bu sayede sindirim sisteminize dinlenme ve süreci tamamlayabilme için zaman tanımış olursunuz.


4- Daha Çok Spor Yapın

Yürümek, koşmak, bisiklete binmek, yüzmek gibi kardiyo antrenmanları ile daha çok kalori yakarken, ağırlık antrenmanları ile kilo verirken kas oranınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Kas oranınız arttıkça bazal metabolizma olarak adlandırdığımız vücut dinlenme halindeyken yağ yakım oranınız da artacaktır.


5- Beslenmenizde Yeşil Sebzelere Yer verin

Sebzeler düşük kalorili olmalarının yanında tok tutucu özelliğe sahip diyet lifi açısından zengindir. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olan folik asit, potasyum, A ve C vitamini gibi besin ögelerinden zengindir.


6- Daha Çok Su İçin

Daha çok su içerek hem ödem atımını hızlandırıp hem de tokluk sürenizi uzatabilirsiniz. Ayrıca açlığınınızı susuzluğunuzla karıştırma ihtimalinize karşı acıktığınızı hissettiğinizde yemek yemeden 15-20 dakika önce su içmeye özen gösterin.


7-Uykunuzu Düzene Sokun 

Uykunuzu düzene sokmanız ve yeterli uyumanız vücudunuzun stres hormonu olarak bilinen kortizol hormonunun salgılanmasını engeller böylece strese bağlı yemenin önüne geçersiniz ve yorgunluk nedeniyle sağlıksız besinlere yönelme ihtimalinizi azaltırsınız.


8- Kahvaltı Yapın

Dengeli bir kahvaltı ile güne zinde başlamak hem metabolizmanızın çalışmasını destekleyecek hem de günün ilerleyen saatlerinde yaşayacağınız halsizlik hissinin önüne geçecektir. Kahvaltıda yüksek protein içeriğinden faydalanmak için mutlaka yumurta tüketin.


9- Kahve ve Yeşil Çay İçin

Çalışmalar, yeşil çaydaki kateşin adı verilen güçlü antioksidan bileşiklerinin vücudu daha fazla yağ yakmaya teşvik edebileceğini gösteriyor. Kahveninse metabolizmayı hızlandırdığını hepimiz biliyoruz. Günde 2 fincan kahve ve yeşil çay kilo vermenizi destekleyecektir.


10- Kompleks Karbonhidratlar Tüketin

Kompleks karbondidratlar tahıl, ekmek, bazı meyveler, sebze, baklagillerde bulunan karbonhidrat türüdür. Birçok kompleks karbonhidrat, vitamin, lif ve besleyici değeri yüksek olan yiyeceklerde bulunurlar. Kompleks karbonhidratlar rafine edilmemiştir yani lifleri ayrılmamıştır. Bu sebeple diyet lifi yönünden zengin ve basit karbonhidratlara oranla daha sağlıklıdırlar.


11- Haftada 1 Tartılın

Günlük kalori ihtiyacınıza göre beslenmeye başladıktan sonra haftada 1 tartılın. 2 hafta boyunca kilo vermeniz durduysa, yaptığınız fiziksel aktiviteyi arttırabilir veya daha az kalori alabilirsiniz. Kilo vermek bir süreçtir. Kilo verme sürecini takip ederseniz, vücudunuzun verdiği tepkilere göre diyetinizi düzenleyebilirsiniz.


12- Acı Biber (kapsaisin) Tüketin

Acı biber içinde bulundurduğu kapsaisin maddesi ile düzenli tüketildiğinde vücudun kalori yakım hızınızı doğal olarakta kilo verme hızınızı arttırır. Aynı zamanda iştah bastırıcı özelliği sayesinde gün içinde daha az acıkmanızı sağlayarak kilo vermenize yardımcı olabilir.


13- Lif İçeriği Yüksek Besinler Tüketin

Lif içeriği yüksek tam tahıllı undan yapılan ürünler, arpa, çavdar, yulaf ve bunlardan üretilen gıdalar, brokoli, mısır, karnabahar, havuç gibi sebzeler, elma, narenciye türü meyveler, bezelye, nohut, kuru fasulye gibi baklagiller, kuruyemişler ve tohumlar tokluk sürenizi uzatarak fazladan kalori almanızı engeller.


14- Daha Fazla Protein Tüketin.

Daha fazla protein tüketmek tokluk sürenizi uzatmak, metabolizmanızı hızlandırmak, kaslarınızın gelişmesini desteklemek gibi faydalar sağlayarak kilo verme sürecinizi hızlandırmaya yardımcı olur.


15- Yemeğinizi kendiniz pişirin.

Yemeğinizi kendiniz pişirdiğinizde kilo vermek için doğal, işlenmemiş sağlıklı tercihler yapmanız daha kolay olacaktır. Paketli, işlenmiş gıdalardan alacaınız fazla kalorilerden kurtulmak kilo verme sürecinizde jendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik olacaktır.


16- Ara Öğün Yapın

Ara öğün yapmak gün içerisinde kan şekerinizde oluşabilecek dalgalanmaların önüne geçerek ana öğünlerde fazladan kalori almanızın ya da sağlıksız tercihler yapmanızın önüne geçecektir. 


17- Makro Besinlere Özen Gösterin

Gündelik beslenmenin temel bileşenleri olan proteinler, yağlar, karbonhidratlar, lifler, makromineraller ve su makro besin kategorisinde yer alır. Tüm besin değerlerinden günlük ihtiyacınız kadar aldığınıza emin olun.


18- Daha Çok Balık Tüketin.

Balıklar kırmızı ve beyaz etlerden daha düşük kalori içerir bu nedenle zayıflama sürecinizde size büyük avantaj sağlarlar. Taze balıklarda sağlıklı omega 3 yağ asitleri içeriğinin yğksek olması sayesinde özellikle bel bölgesindeki yağları eritmede en etkin besinlerdendir.


19- Ne Yediğinize Odaklanın

Ne yediğinize odaklanarak daha yavaş ve daha iyi çiğneyerek yemek yersiniz bu da yediklerinizin sindirimini kolaylaştırarak kilo verme sürecinizi hızlandırır. Ayrıca odaklanarak yemek yemek fazladan kalori almanızı da engeller. Bu yüzden yemek yerken telefonla ilgilenmek ya da birşeyler izlemek gibi aktivitelerden kaçının.


20- İlave Şeker Tüketmeyin

İlave şekerler besinlerin içerisinde kendiliğinden bulunmayan sonradan eklenmiş şekerlere denir. Doğal olarak gıdanın içeriğinde bulunan şekere oranla çok daha zararlıdır. Ayrıca tükettiğiniz gıdalara şeker eklemek günlük şeker alım oranınızı ciddi ölçüde arttırarak insülin direnci gibi problemler yaşamanıza kilo vermenizin zorlaşmasına yol açabilir.


21- Meyve Suyu İçmeyin, Meyve Yiyin

Meyveler içerdiği lif sayesinde diyetlerde tokluk süremizi uzatmak, kan şekerimizi dengelemek gibi faydalar sağlarlar. Ancak meyve yerine meyve suyu tükettiğinizde hem meyvenin lifinden faydalanamamış hem de fazlasıyla şeker almış olacaksınız.


22- Tekdüze Beslenmeyin. 

Tekdüze beslenmek bir süre sonra sıkılmanıza ve sağlıksız yiyeceklere yönelmenize sebep olabilir. Bu yüzden sağlıklı gıdalarla olabildiğince çeşitli yemekler yaparak menünüzü zengin tutmanız kilo verme sürecinizde istikrarınızı korumanıza yardımcı olacaktır.


23- Öğün Atlamadan Düzenli Beslenin

Öğün atlamak, ara öğün yapmamak gibi durumlar gün içerisinde kan şekerinizdeki dalgalanmaları arttıracak bu da daha yüksek kalorili ya da şeker içerikli yiyecekleri canınızın çekmesine sebep olacaktır.


24- Sürdürülebilir Bir Beslenme Düzeni Oluşturun

Her besinden yeterince aldığınız, dengeli ve porsiyon kontrollü beslendiğiniz bir düzen oluşturun. Çünkü çok düşük kalorili, yetersiz besin alımı gerekntiren diyetler bir süre sonra bozulmaya mahkumdur ve yasaklamalardan dolayı sonrasında yeme atakları yaşamanıza doğal olarakta verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri almanıza neden olur.


25- Öğün Hazırlığı Yapın

Haftalık bir yemek planı ve öğün hazırlığı yapmak, buna uygun bir alışveriş listesiyle markete gitmek işlenmiş ürünlere yönelme ihtimalinizi ve yemek yapmak için harcayacağınız zamanı azaltacak. Böylece hafta içerisinde yorgun olduğunuz günlerde yemek yapma sürecinizi kısaltıp kolaylaştıracağı için yine hazır gıdalara yönelme ihtimalinizi azaltacaktır.


26- Sağlıklı Alternatifleri Tercih Edin

Çikolata yerine kuru meyve, gazlı içecek yerine maden suyu, mısır gevreği yerine yulaf gibi alternatiflerle sağlıksız yiyecek istediğinizi bastırabilir, kilo verme sürecinizi kontrollü yönetmiş olursunuz.


27- Diyeti Çekilmez Bir Hale Getirmeyin

Diyet sürecinde kendinize çok sert yasaklar koymaktan, çok kısıtlı beslenmekten uzak durun. Bu tarz kısıtlı diyetleri hedef kilonuza ulaşıp sonlandırdığınızda yeme atakları yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Çevrimiçi Diyetisyenler

Sıkça Sorulan Sorular

Diyethemen üzerinde seans hizmetleri listelenen her Diyetisyenin sertifika ve diploma bilgileri, Diyethemen tarafından kontrol edildikten sonra aktifleştirilmektedir. Diyethemen ekibi, alanında uzman Diyetisyenler tarafından oluşmaktadır. Diyetisyenlerimizle ilgili daha fazla bilgiyi profillerinde bulabilirsiniz.

Diyetisyeninizle iletişime geçtikten sonra tarafınıza sizi, hedeflerinizi ve mevcut durumunuzu daha iyi anlamak için bir form gönderecek, son 3 veya 6 ay içerisinde yaptırdığınız kan tahlillerinizi isteyecektir.  Gerekli kontrollerden sonra diyet programınız diyetisyeniniz tarafından, diyetisyeninizin profilinde belirtilen “ilk diyet yazma saati” dahilinde oluşturulacak ve sizinle paylaşılacaktır.

Diyetisyeninizi seçtikten sonra randevu almak istediğiniz seans bilgilerinizi seçip, ardından ödemenizi Iyzico altyapısı ile Kredi/Banka Kartınızla güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz.

Diyetisyeniniz ile gerçekleştireceğiniz seanslar tamamen size özeldir. Sesli veya görüntülü görüşmeleriniz DiyetHemen tarafından kayıt altına alınmaz ve üçüncü şahıslar tarafından erişilemez.

Sadece dört adımda size uygun diyetisyeni seçerek online diyet sürecinizi başlatabilirsiniz. Seans aldıktan sonra diyetisyeniniz sizinle whatsapp aracılığıyla iletişime geçecek ve online diyet süreciniz başlayacak.

Soru Sor platformumuzu kullanarak, seçtiğiniz uzmanlık dahilindeki diyetisyenlere sorunuzu sorabilir, dilerseniz direkt olarak seçeceğiniz diyetisyenin profili içerisinden “Ücretsiz Soru Sor” butonuna tıklayabilirsiniz. Diyetisyenimiz sorunuzu yanıtladığında bir SMS alacaksınız.

Yapay zeka desteğiyle sizlerden aldığımız yanıtları arka planda işleyerek, size ortalama olarak en doğru sonucu vermeye çalışıyoruz. Ücretsiz Vücut Analizi aracımız ile günlük su ihtiyacı, günlük protein ihtiyacı, vücut kitle indeksi ve daha fazlasına erişebilirsiniz.

Diyethemen
İyzico Logo

© 2023-2024 Diyethemen.com Tüm hakları saklıdır.

Marka Hakları: ICON CLINIC SAĞLIK VE TURİZM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ