DiyetHemen
Giriş Yap
  1. Antioksidanlar Kanseri Önler Mi?

Antioksidanlar Kanseri Önler Mi?

07 Ağu 2023 14:45:31Antioksidanlar Kanseri Önler Mi?


Laboratuvar çalışmaları ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, antioksidanların, serbest radikallerin kanser gelişimi ile ilişkilendirilen zararlarını önlediği gösterilmiştir. Antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getiriyor diyebiliriz; bununla birlikte, kanıt değeri yüksek olan bazı randomize kontrollü çalışmalar, antioksidanların kansere karşı etkili olduğunu desteklememektedir.


National Cancer Institute’da bugüne kadar, dünya çapında antioksidanların kanserin önlenmesi ile ilgili etkilerini araştıran birçok çalışmanın incelendiği bir rapor yayınlanmıştır.


Raporda, araştırmaların sonuçları belirtilmiş ve vitamin ve mineral takviyelerinin, ne kanseri önleme hususunda ne de başka hastalıklara karşı hiçbir faydasının ortaya konulamadığı belirtilmiştir. Ancak bunun nedeninin, araştırmaya tabi tutulan antioksidanların doğal şekilde meyve ve sebze tüketimi ile alınmaması olabileceği de belirtilmiştir.


Antioksidanlar ve kanser


Antioksidanlar Kansere Neden Olabilir Mi?


Son zamanlarda yapılan araştırmalar antioksidan ve kanser ilişkisi ile ilgili beklentileri karşılamayan sonuçlar ortaya koymaktadır. Bu araştırmaların sonuçları birbiriyle çelişmektedir. Fakat bazı araştırmalar kanser tedavisi sırasında antioksidan takviye alan kişilerin hastalıklarının seyrinin daha kötü olduğunu göstermektedir.


2014 yılında yapılan bir araştırmada, antioksidan takviyelerin kanser üzerindeki etkileri incelenmiştir. İnceleme neticesinde N-asetilsistein (NAC) ve E vitamini takviyelerinin farelerde akciğer kanserinde tümörün büyümesine neden olduğu görülmüştür.


Gene başka bir araştırmada, antioksidan takviyelerin melanom (bir çeşit cilt kanseri) üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada, N-asetilsistein (NAC) takviyesinin farelerde melanomun lenf nodu metastazlarını arttırdığı ancak primer tümör sayısı ve boyutu üzerinde hiçbir etkisi olmadığı gösterilmiştir.


Bu araştırmalarda antioksidanlar takviye şeklinde alınmıştır. Doğal yolla, sebzelerle, meyvelerle ve bitkilerin doğal halinde alınmayan bu antioksidanların, kansere yönelik olumsuz etkileri olduğu görülmektedir. Fakat bu araştırmalar, doğal yollarla alınan antioksidanlara dair olumlu veya olumsuz bir sonuç göstermemektedir.


Antioksidanlar ve serbest radikaller

Antioksidanlar sebzelerde ve meyvelerde doğal olarak bulunan ve hastalıkları önlediği öne sürülen maddelerdir. C ve E vitaminleri, beta karoten ve likopen gibi karotenoidler antioksidan özellikleri açısından güçlü maddelerdir.


Bu zamana kadar antioksidanların, hücreleri serbest radikallere karşı korudukları gerekçesiyle, yaşlanma, kronik hastalıklar ve kansere karşı koruyucu olduğu öne sürülmüştür.

Serbest radikaller gerçekten de hücrelere zarar verme potansiyeli olan reaktif kimyasallardır. Antioksidanlar ise gerçekten de potansiyel olarak zararlı olan serbest radikalleri etkisiz hale getirebilirler. Fakat ne yazık ki bu konu bu basit denklemle sınırlı değildir.
Kaynakça

Free radicals, antioxidants and functional foods: Impact on human health / Metastasis / Antioxidants accelerate lung cancer progression in mice / Antioxidants can increase melanoma metastasis in mice


Çevrimiçi Diyetisyenler

Sıkça Sorulan Sorular

Diyethemen üzerinde seans hizmetleri listelenen her Diyetisyenin sertifika ve diploma bilgileri, Diyethemen tarafından kontrol edildikten sonra aktifleştirilmektedir. Diyethemen ekibi, alanında uzman Diyetisyenler tarafından oluşmaktadır. Diyetisyenlerimizle ilgili daha fazla bilgiyi profillerinde bulabilirsiniz.

Diyetisyeninizle iletişime geçtikten sonra tarafınıza sizi, hedeflerinizi ve mevcut durumunuzu daha iyi anlamak için bir form gönderecek, son 3 veya 6 ay içerisinde yaptırdığınız kan tahlillerinizi isteyecektir.  Gerekli kontrollerden sonra diyet programınız diyetisyeniniz tarafından, diyetisyeninizin profilinde belirtilen “ilk diyet yazma saati” dahilinde oluşturulacak ve sizinle paylaşılacaktır.

Diyetisyeninizi seçtikten sonra randevu almak istediğiniz seans bilgilerinizi seçip, ardından ödemenizi Iyzico altyapısı ile Kredi/Banka Kartınızla güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz.

Diyetisyeniniz ile gerçekleştireceğiniz seanslar tamamen size özeldir. Sesli veya görüntülü görüşmeleriniz DiyetHemen tarafından kayıt altına alınmaz ve üçüncü şahıslar tarafından erişilemez.

Sadece dört adımda size uygun diyetisyeni seçerek online diyet sürecinizi başlatabilirsiniz. Seans aldıktan sonra diyetisyeniniz sizinle whatsapp aracılığıyla iletişime geçecek ve online diyet süreciniz başlayacak.

Soru Sor platformumuzu kullanarak, seçtiğiniz uzmanlık dahilindeki diyetisyenlere sorunuzu sorabilir, dilerseniz direkt olarak seçeceğiniz diyetisyenin profili içerisinden “Ücretsiz Soru Sor” butonuna tıklayabilirsiniz. Diyetisyenimiz sorunuzu yanıtladığında bir SMS alacaksınız.

Yapay zeka desteğiyle sizlerden aldığımız yanıtları arka planda işleyerek, size ortalama olarak en doğru sonucu vermeye çalışıyoruz. Ücretsiz Vücut Analizi aracımız ile günlük su ihtiyacı, günlük protein ihtiyacı, vücut kitle indeksi ve daha fazlasına erişebilirsiniz.

Diyethemen
İyzico Logo

© 2023-2024 Diyethemen.com Tüm hakları saklıdır.

Marka Hakları: ICON CLINIC SAĞLIK VE TURİZM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ